План-канспект. Беларуская мова. 4 клас. Знакі прыпынку ў сказах з аднароднымі членамі.
Тэма: Знакі прыпынку ў сказах з аднароднымі членамі.
Мэта: Пазнаёміць з правіламі адасаблення аднароднях членаў сказа, іх злучэння пры дапамозе інтанацыі, слоў і, а, але; развіваць маўленне вучняў, арфаграфічную зоркасць.
Тып урока: Камбінаваны.
Абсталяванне: падручнік “Беларуская мова” 4 клас, частка 1.
Ход урока
Арганізацыйны момант.
— Добры дзень. Усе падрыхтаваліся да ўрока? Сядайце.
Праверка дамашняга задання.
Вучні чытаюць сказы з аднароднымі членамі, тлумачуць пастаноўку коскі, або яе адсутнасць.
Хвілінка чыстапісання. Арфаграфічная размінка.
— Зараз запішам: дата, класная работа.
На дошцы напісана: оэ а оэ а. Вучні запісваюць у сшыткі.
— Прачытайце словы, якія запісаны на дошцы.
Стр_ла, с_сна, ш_рэць, ц_дзіць, в_чэй.
— Спішыце, устаўце прапушчаныя літары. Якім правілам вы карысталіся?
Адзін вучань ля дошкі, растлумачвае ўстаўленыя літары.
— У беларускай мове літары о, э пішуцца пад націскам, не пад націскам пераходзяць у а.
— Запішыце ў сшыткі два прыклады на гэта правіла.
Дзеці запісваюць, потым некалькі прыкладаў зачытваюць.
Паведамленне тэмы ўрока.
— Запішам сказ пад дыктоўку: Буслы, гусі, ластаўкі і стрыжы восенню ляцяць увырай.
Дзеці запісваюць сказ у сшыткі, адзін вучань ля дошкі.
— Падкрэсліце галоўныя члены сказа. Растлумачце пастаноўку косак.
— Буслы, гусі, ластаўкі і стрыжы – дзейнік, ляцяць – выказнік. Буслы, гусі, ластаўкі і стрыжы – аднародныя члены сказа, раздзяляюцца коскай, калі ёсць злучнік “і” – коска не ставіцца.
— Што ў гэтым сказе вам дапамагло правільна вызначыць аднародныя члены сказа і паставіць, дзе трэба, коскі?
— Усе гэтыя словы адказваюць на адно пытанне (Хто?) і адносяцца да аднаго слова ляцяць. Сэнсавае пералічэнне.
— Адкройце падручнікі на старонке 39, прачытайце тэму. Над якой тэмай сення будзем працавать на ўроку?
— Знакі прыпынку ў сказах з аднароднымі членамі.
— Назавіце словы, якія могуць злучаць аднародныя члены сказа.
— І, а, але.
Работа з падручнікам.
Практыкаванне 63.
— Прачытайце першы сказ, спішыце, знайдзіце аднародныя члены сказа, пастаўце знакі прыпынку. (Вучні выконваюць заданне.) Прачытайце сказ інтанацыйна правільна, растлумачце пастаноўку косак. Ці ёсць сэнсавае пералічэнне?
— Ставім коску паміж аднароднымі членамі сказа, там дзе злучнік “і” коску ставіць не трэба. Ёсць сэнсавае пералічэнне.
— Прачытайце другі сказ. Вызначце, ці ёсць аднародныя члены? Чаму менавіта яны?
— Ёсць аднародныя члены сказа. Яны адказваюць на адно пытанне і адносяцца да аднаго слова.
— Спішыце сказ. Падкрэсліце аднародныя члены. Якімі членамі сказа яны з’яўляюцца? Чым яны злучаны? Ці ёсць пералічэнне?
— Аднародныя члены злучаны словам “а”. Пералічэння няма, ёсць супрацьпастаўленне.
— Ці трэба ставіць коску? Чаму?
— Коску трэба паставіць, таму што няма пералічэння.
— Наступны сказ. Вызначце аднародныя члены сказа. Чым яны злучаны, ці трэба коска? Запішыце сказ, падкрэсліце аднародныя члены.
— Аднародныя члены сказа злучаны словам “але”. Пералічэння няма, ёсць супрацьпастаўленне, трэба ставіць коску.
— Разгледзьце малюнак на старонке 41. Адкажыце на пытанне: з якімі словамі сябруе коска і з якімі не?
— Коска сябруе со словамі “а” і “але” і не сябруе со словам “і”. Коска сябруе, калі ёсць два слова “і”.
— Чытаем правіла на старонке 41.
Практыкаванне 67.
— Прачытайце сказ. Вызначце аднародныя члены. Якім словам яны злучаны, ці ёсць пералічэнне, ці трэба ставіць коску?
— Аднародныя члены злучаны словам “і”, есць пералічэнне. Коску ставім таму, што слова “і” ужываецца два разы.
— Запішыце сказ, пастаўце знакі прыпынку, падкрэсліце аднародныя члены.
Вынік урока.
— На якой тэмай працавалі?
— Знакі прыпынку ў сказах з аднароднымі членамі.
— Пра што новае даведаліся? Што выклікала цяжкасці? (адказы вучняў)
Дамашняе заданне.
Запісана на дошцы. Правіла, старонка 41, практыкаванне 68.
Падзяліцца з сябрамі
Паважаныя сябры! Калі вам падабаецца наш рэсурс і вы знайшлі яго карысным, прапануйце Добрага настаўніка сваім сябрам і знаёмым з дапамогай кнопак сацыяльных сетак. А таксама не саромцеся пакідаць свае водгукі, пажаданні і прапановы. Дзякуй!