План-канспект. Беларускае літаратурнае чытанне. 4 клас. Падрыхтоўка жывёл да зімы. Эдуард Шым “Цяжкая праца”.
Тэма: Падрыхтоўка жывёл да зімы. Эдуард Шым “Цяжкая праца”.
Мэта: Удасканальваць правільнае, асэнсаванае, беглае чытанне; развіваць уменне выкарыстоўваць сродкі выразнага чытання, прагназаваць змест твора па загалоўку, распазнаваць аўтара ў творы, яго адносіны да героя твора, вызначаць тэму і галоўную думку твора; выхоўваць станоўчыя адносіны да жывёл і птушак.
Тып урока: Камбінаваны.
Абсталяванне: падручнік “Літаратурнае чытанне” 4 клас.
Ход урока
Арганізацыйны момант.
— Пачынаем урок літаратурнага чытання. Сядайце, калі ласка.
Праверка дамашняга задання.
— Над якім вершам вы працавалі дома? Што трэбы было зрабіць?
— Якуб Колас “Адлёт жураўлёў”. Трэба было вывучыць на памяць.
— Давайце прачытаем верш. Хто жадае?
(Вучні чытаюць верш на памяць.)
Актуалізацыя ведаў. Уступная гутарка.
— Пра якую пару года расказваецца ў вершы?
— Пра восень.
— З якіх месяцаў складаецца восень?
— Верасень, кастрычнік, лістапад.
— У гэтым вершы аўтар называе восень “залатою”, як вы гэта разумееце? Як называецца гэты мастацкі сродак?
— Жоўтае лісце на дрэвах падобна на золата. Гэта эпітэт.
— Якія прыкметы восені вы ўбачылі ў вершы?
— Павуцінкі лятаюць, рэчка сірацее, птушкі ляцяць у вырай.
— А якія яшчэ прыкметы вы ведаеце?
— Цямнее неба, становіцца халодна, некаторыя жывёлы рыхтуюцца да спячкі.
— Якіх вы ведаеце жывёл, што рыхтуюцца да спячкі?
— Мядзьведзь, вожык, змеі, насякомыя.
Паведамленне тэмы. Работа з падручнікам.
— Адкроем падручнік на старонке 19. Каговы бачыце на малюнку? Як вы лічыце, якая пара года тут намалявана? Чаму вы так лічыце?
— На малюнку – вожык. Пара года – восень, таму што жоўтае абляцелае лісце.
— Не здаецца лі вам, што вожык сумны? Чаму? Чым ён займаецца?
— Вожык сумны, ён збірае лісце для ложку.
— Як называецца апавяданне? Як вы думаеце, аб чым пойдзе гаворка ў апавяданні?
— Апавяданне называецца “Цяжкая праца”. Напэўна, гаворка будзе аб тым, як вожыку цяжка рыхтавацца да спячкі.
Слоўнікавая работа. Самастойнае чытанне.
— Зараз я прапаную вам самастойна прачытаць апавяданне, але спачатку разбярэм незразумелыя словы, якія сустракаюцца ў творы. Старонка 19.
(Вучні чытаюць словы, перакладаюць іх на рускую мову, тлумачаць значэнне. Самастойна чытаюць апавяданне, запытваюць, калі сустракаюцца яшчэ незразумелыя словы.)
— Ці спадабалася вам апавяданне? Чым? Ад чыйго імя напісана апавяданне?
— Апавяданне цікавае. Напісана ад імя аўтара.
Паўторнае чытанне. Аналіз твора.
— Зараз прачытаем апавяданне ланцужком. Адкажым на пытанне: ці лёгка вожыку збіраць лісце? Якім чынам ён здымае яго?
(Вучні чытаюць твор ланцужком.)
— Вожык накалывае некалькі лісточкаў на іголкі. Гэта не проста. А здымаць яшчэ горш: калючкі шчыльныя, лапкі кароткія. Здымае, цяручыся аб корань дрэва.
— Якім мы можам назваць вожыка?
— Сільны, працавіты, паслядоўны, упёрты.
— Як аўтар раней думаў, ці лёгка вожыку збіраць лісце? А як атрымалася на самой справе? Знайдзіце адказы на пытанні ў тэксце, зачытайце. (Вучні зачытваюць адпаведныя радкі.)
— Чаму аўтар дапамог вожыку? Ці прасіў яго вожык?
— Вожык не прасіў аутара, але ён дапамог, таму што ўбачыў, як вожыку цяжка.
— Які гэта ўчынак? Чаму?
— Гэта добры учынак, таму што трэба дапамагаць жывёлам.
Вынікі ўрока. Дамашняе заданне.
— Пра што новае вы даведаліся з апавядання?
— Даведаліся аб тым, як вожык рухтуецца да спячкі. І як яму нялёгка ў гэты час.
— Якая галоўная думка твора? Аб чым вам хацеў сказаць аўтар?
— Галоўная думка – любоў да братоў нашых меншых. Аўтар хацеў сказаць, што трэба дамагагаць жывёлам.
— Да наступнага ўроку я прапаную вам скласці апавяданне аб тым, як вы дапамагаеце жывёлам і птушкам.
Падзяліцца з сябрамі
Паважаныя сябры! Калі вам падабаецца наш рэсурс і вы знайшлі яго карысным, прапануйце Добрага настаўніка сваім сябрам і знаёмым з дапамогай кнопак сацыяльных сетак. А таксама не саромцеся пакідаць свае водгукі, пажаданні і прапановы. Дзякуй!