План-канспект. Беларуская мова. 3 клас ШБМН. Прыметнік. Змяненне прыметнікаў па родах.
Тэма: Прыметнік. Змяненне прыметнікаў па родах.
Мэты: замацоўваць уменне вызначаць род прыметнікаў, граматычна дапасоўваць прыметнікі да назоўнікаў, правільна ўжываць іх у мове; ствараць умовы для развіцця навыкаў узаемакантролю і самакантролю; развіваць мову вучняў; выхоўваць любоў да роднага краю.
Тып урока: урок паўтарэння і абагульнення.
Абсталяванне: падручнік “Беларуская мова” 3 клас; карта Рэспублікі Беларусь; магнітафон; карткі з заданнем; фотаздымкі горада Нясвіжа: парк, замак, возера; кветкі для рэфлексіі; каляровыя алоўкі.
Ход урока
1. Арганізацыйны момант.
— Добры дзень! Усе падрыхтаваліся да ўрока? Сядайце.
2. Праверка дамашняга задання.
— Звернемся да вашага дамашняга задання. Усе зрабілі? Якія пытанні або складанасці узнікалі пры выкананні? (Выказванні вучняў.)
3. Уступная гутарка. Паведамленне тэмы, пастаноўка мэт і задач урока.
Гучыць музыка. Настаўнік чытае верш:
То ялінкі, то сасонкі
Падпіраюць небакрай…
Прыгажэйшае старонкі
Не знайсці, як не шукай.
Скачуць сонейка асколкі
Пасля дожджыку ў вадзе.
Весялейшае вясёлкі
Не пабачыш анідзе.
Пахне збожжа свежым хлебам.
Сыпле золата жніво.
Жаўрукі звіняць пад небам –
Славяць свету хараство.
На бярозе – белы бусел.
Пад бярозаю – ручай.
А завецца Беларуссю
Непаўторны родны край.
А.Вольскі “Непаўторны край”
— Якая наша Беларусь? (Выказванні вучняў.)
Прапануюцца карткі з прыметнікамі. Вучні выбіраюць адпаведныя карткі і прымацоўваюць іх на дошцы вакол карты Рэспублікі Беларусь.
Карткі са словамі: непаўторная, сінявокая, новы, прыгожая, ласкавае, багатая, азёрная, лясны, шчодрая, сіні, квітнеючая, казачны, загадкавае, лясная.
Вучні чытаюць словы, якія выбралі, і вызначаюць, да якой часціны мовы яны адносяцца.
— Уявіце, што стала б з мовай, каб прыметнікі на нейкі момант зніклі з ужывання? (Выказванні вучняў.)
— Каб наша мова была прыгожай і дакладнай, трэба прыметнікі вывучаць, ведаць іх граматычныя асаблівасці. На ўроку мы будзем замацоўваць веды аб прыметніках, вучыцца вызначаць іх род, правільна ўжываць у мове. Тэма нашага ўрока “Змяненне прыметнікаў па родах”.
4. Хвілінка чыстапісання.
— Адкрыйце, калі ласка, сшыткі і запішыце:
Б Б Б б б б Бм бр бэ
Беларус, беларускі, Беларусь
Белы бусел – сімвал Беларусі.
— Знайдзіце слова, якое напісана з вялікай літары, растлумачце правапіс. (Беларусь – геаграфічная назва, пішацца з вялікай літары.)
— Знайдзіце словы, якія з’яўляюцца прыметнікамі, вызначце іх род. (Белы, беларускі – прыметнікі мужчынскага роду, адказваюць на пытанне які?, і маюць канчатакі –ы і -і.)
5. Актуалізацыя ведаў. Тэст “Так – не”.
1. Прыметнікі адказваюць на пытанні хто? што?
2. Прыметнікі абазначаюць прымету прадмета.
3. У сказе прыметнікі звязаны з назоўнікамі.
4. Прыметнікі ў адзіночным і множным ліках змяняюцца па родах.
5. У ніякім родзе прыметнікі маюць канчаткі -ая, -яя
6. У мужчынскім родзе прыметнікі маюць канчаткі -ы, -і.
7. У жаночым родзе прыметнікі адказваюць на пытанні якая? якое?
Узаемаправерка. (На дошцы адкрываюцца правільныя адказы.)
— А зараз абмяняйцеся карткамі, паглядзіце на дошку і праверце свайго суседа па парце.
1.– Прыметнікі адказваюць на пытанні які? якая? якое? якія?
2.+ Прыметнікі абазначаюць прымету прадмета.
3.+ У сказе прыметнікі звязаны з назоўнікамі.
4.– Прыметнікі ў адзіночным ліку змяняюцца па родах.
5.– У ніякім родзе прыметнікі маюць канчаткі — ае, -яе.
6.+ У мужчынскім родзе прыметнікі маюць канчаткі -і, -ы.
7.– У жаночым родзе прыметнікі адказваюць на патанне якая?
Старонка: 1 2
Падзяліцца з сябрамі
Паважаныя сябры! Калі вам падабаецца наш рэсурс і вы знайшлі яго карысным, прапануйце Добрага настаўніка сваім сябрам і знаёмым з дапамогай кнопак сацыяльных сетак. А таксама не саромцеся пакідаць свае водгукі, пажаданні і прапановы. Дзякуй!